We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products MW-CLVRD-44 rack accessory Vented rear door
SKU
MW-CLVRD-44
- Fully vented split rear door with 79% open area
- Black textured powder coat finish
Category: Rack Accessories
| SKU | MW-CLVRD-44 |
|---|---|
| EAN | 0656747094002 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Steel construction, black finish, 79% open area
| Features | |
|---|---|
| Type | Vented rear door |
| Rack capacity | 44U |
| Compatibility | WMRK, WRK, MRK, VRK, VMRK Series |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 17.2 kg |
| Width | 487.7 mm |
| Height | 1989.3 mm |
| Depth | 76.5 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 17.2 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Vented rear door |
| Rack capacity | 44U |
| Compatibility | WMRK, WRK, MRK, VRK, VMRK Series |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | GREENGUARD |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |