We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Tablestand with Lockable Tablet Mount
SKU
7350105212536
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Tablestand with Lockable Tablet Mount – Stand for iPad & tablets – POS - metal construction - tilt: 80 - swivel: 360 - tablet size: 7" to 13"
- Perfect where a secure stand for a Tablet or iPad is needed
- All Metal Construction
- Handles most tablet and iPads from 7" to 13"
- Smart folding arm design
- Tilt 90 degrees and swivel 360 degrees
- Easy to set up, easy to use
- All hardware included
Category: Tablet Security Enclosures
| SKU | 7350105212536 |
|---|---|
| EAN | 7350105212536 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The M Tablestand with Lockable Tablet Mount holds a universal adjustable iPad, tablet or touch screen stand and can rotate 360 degrees to suit the angle that you need. This makes it ideal for use at the work desk, meeting room, cash register, registration at the reception desk, or even the kitchen table. It comes with soft cushions on the hooks to prevent the screen from getting scratched too. It works with any tablet from 7 inch to 13 inches. Secure Stand for Video Conferencing Control for iPad or Tablets Complete your impressive new video conferencing system with this attractive control console. Perfect for Zoom Room, Teams, Skype and other conference room automation. With a M Lockable Tablet Stand Console, you can be confident that your iPad devices won´t walk away from the table and will be ready for your next important meeting Point-of-sale, Redesigned The M Lockable Tablet Stand design combines a great robust yet lightweight look with smart design and construction. This creates an unparalleled interactive display experience, making it an excellent solution to install almost any standard Tablet or iPad solution or a custom branded desktop-mounted touch display with VESA standard. The M Lockable Tablet Stand is tough enough for high traffic, commercial settings in any industry from retail to healthcare. Perfect way to register visitors at the reception If you register your visitors the M Lockable Tablet Stand design combines a great function and simplicity. Easy to use in landscape or portrait and also angled in the best way towards your visitor. Easy to set up, easy to use M Lockable Tablet Stand- is an iPad or Tablet system you can set up in just a minutes—no complicated instructions or service visits required. M Lockable Tablet Stand isn´t a lightweight, it won´t just roll away. We designed it to be robust and heavy enough for everyday interactions, it´s meant to stay put, but if a more permanent mounting solution is required, M Lockable Tablet Stand included hardware can be used to affix it to any . Secure your Tablet, iPad and Stand Lock the Tablet or iPad in place and secure M Lockable Tablet Stand. If needed secure to your counter with the included mounting kit. Protects your iPad, your counter, and your information alike.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | Rubber, Steel |
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Swivel angle | 360° |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 240 mm |
| Depth | 153 mm |
| Height | 225.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Material | Rubber, Steel |
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |