We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White and colour ambience Signe gradient table lamp
SKU
915005987001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Hue White and Colour Ambiance Signe gradient table lamp Black Bluetooth control via app Control with app or voice* Add Hue Bridge to unlock more
- Control up to 10 lights with the Bluetooth app
- Control lights with your voice*
- Create a personalised experience with colourful smart light
- Set the right mood with warm to cool white light
- Unlock the full suite of smart lighting features with the Bridge
- Dynamic light scenes
- Seamlessly blend colours
- Sync films, TV programmes, music, and games to smart lights
Category: Smart Lighting
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
|---|---|
| Type | Smart table lamp |
| SKU | 915005987001 |
| EAN | 8718696176245 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy smart lighting
Not only does the gradient Signe table lamp blend in seamlessly with your home decor thanks to its slim, stylish black design, but it also blends multiple colours together to paint the walls with a unique gradient of light.
Not only does the gradient Signe table lamp blend in seamlessly with your home decor thanks to its slim, stylish black design, but it also blends multiple colours together to paint the walls with a unique gradient of light.
| Features | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, iOS 15 |
| Bulb type | LED |
| Protection class | II |
| Material | Aluminium |
| Light colour | Multi |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Product colour | Black |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart table lamp |
| Luminous flux | 1040 lm |
| Bulb shape | Tube |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Portable | No |
| Bulb technology | Yes |
| Bulb power | 11.8 W |
| Zigbee Light Link | Yes |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Rated lifetime | 25000 h |
| Housing material | Aluminium |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, iOS 15 |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power source type | AC |
| Input voltage | 100-240 V |
| Energy consumption per 1000 hours | 11.8 kWh |
| Energy efficiency class | G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 111 mm |
| Height | 553 mm |
| Length | 111 mm |
| Weight | 720 g |
| Depth | 111 mm |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 1400 mm |
| Package height | 5760 mm |
| Package weight | 1.28 kg |
| Package depth | 1460 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1400 mm |
| Package height | 5760 mm |
| Package weight | 1.28 kg |
| Package depth | 1460 mm |
| Package type | Box |
| Package net weight | 830 g |
| Package gross weight | 1.16 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| AC adapter included | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, iOS 15 |
| Bulb type | LED |
| Light colour | Multi |
| Dimmable | Yes |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart table lamp |
| Luminous flux | 1040 lm |
| Bulb shape | Tube |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Portable | No |
| Bulb technology | Yes |
| Bulb power | 11.8 W |
| Zigbee Light Link | Yes |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Cable length | 2 m |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Input voltage | 100-240 V |
| Energy efficiency class | G |
| Material | Aluminium |
| Number of accessories (max) | 12 |
| PowerLED integrated | Yes |
| Net weight | 720 g |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8718696176245 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Protection class | II |
| Material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Portable | No |
| Zigbee Light Link | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | Poland |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8718696176245 |
| 12NC Logistic code(s) | 915005987001 |