We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series Enclosure Cisco Touch 10" White
SKU
7350105210488
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series Enclosure Cisco Touch 10" White - Monitor enclosure to protect from theft - steel cage - white
- Solid steel construction
- Encloses a small screen in a steel cage to protect from theft
- Simple to use in combination with the Cisco 10" monitor series screens
- Locks with security screws
- Open air design provides the screen to ventilate at the similar level as when not using the cage.
Category: Tablet Security Enclosures
| SKU | 7350105210488 |
|---|---|
| EAN | 7350105210488 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Keep your Cisco 10" monitor easy accessible and well protected. Perfect in public or industrial indoor environments the brand new M Pro Series Enclosure Cisco Touch 10" White is targeted to keep your display safe. Designed to accommodate Cisco 10" monitor the M Pro Series Enclosure Cisco Touch 10" White carefully safeguards your display permitting placement in public environments.
A brand new great designed enclosure providing all the protective benefits of a standard enclosure, but with improved temperature management and design qualities. Key components have been remodelled to increase airflow efficiency, and a rescaled size gives the enclosure a streamlined and slimmer appearance. The slim solution is compatible with Cisco 10" monitor models, and features a VESA mouting on its backside to easily attach also to a flexarm or wallmount solution.
A brand new great designed enclosure providing all the protective benefits of a standard enclosure, but with improved temperature management and design qualities. Key components have been remodelled to increase airflow efficiency, and a rescaled size gives the enclosure a streamlined and slimmer appearance. The slim solution is compatible with Cisco 10" monitor models, and features a VESA mouting on its backside to easily attach also to a flexarm or wallmount solution.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Cisco Touch 10" |
| Product colour | White |
| Material | Steel |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 232 mm |
| Weight | 780 g |
| Package width | 301 mm |
| Package height | 232 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 301 mm |
| Package height | 232 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Technical details | |
| Package width | 301 mm |
| Package height | 232 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Compatibility | Cisco Touch 10" |
| Product colour | White |
| Material | Steel |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Plastic packaging weight | 20 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 200 g |
| Metal packaging weight | 0 g |