We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-DOCK-6G-SAM59P-OT1U charging station organizer Freestanding Black
SKU
RAM-DOCK-6G-SAM59P-OT1U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
6-Port Charging Dock for Samsung XCover Pro with OtterBox uniVERSE
- Charges up to six Samsung Galaxy XCover Pros in an OtterBox uniVERSE case simultaneously
- Plugs directly into standard wall outlets
- Weighted base and rubber feet for stability
Category: Charging Station Organizers
| Product colour | Black |
|---|---|
| Number of devices supported | 6 |
| Type | Freestanding |
| SKU | RAM-DOCK-6G-SAM59P-OT1U |
| EAN | 0793442010415 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This RAM 6-Port desktop dock charging station was designed specifically to support up to six Samsung Galaxy XCover Pro devices in OtterBox uniVERSE cases. This desktop dock reduces the amount of charging cords needed to charge each device by consolidating power through one cord and providing each Samsung Galaxy XCover Pro with its own charging bay to reduce clutter.
| Features | |
|---|---|
| Type | Freestanding |
| Number of devices supported | 6 |
| Product colour | Black |
| Number of compartments | 6 |
| LED indicators | Charging, Power |
| Cord storage | Yes |
| Operating principle | Contact |
| Placement | Table |
| Compatibility | Galaxy XCover Pro with OtterBox uniVERSE Case |
| Power | |
|---|---|
| Output current | 2 A |
| Input voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 57.2 mm |
| Weight | 1.25 kg |