We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries QcK Gaming mouse pad Black
SKU
63843
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
QcK, Cloth / Silicon Rubber, 1220 x 590 x 3 mm, 3XL
- Exclusive QcK micro-woven cloth for maximum control
- Optimized for low and high CPI tracking movements
- Durable and washable for easy cleaning
- Top choice of esports pros for more than 15 years
- 1220 x 590 x 3 mm
Category: Mouse Pads
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 63843 |
| EAN | 5707119043045 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
QcK
Cloth Gaming Mousepad
Gaming's best-selling mousepad just got bigger
Never again run out of mouse tracking space in the middle of battle. The legendary QcK mousepad now provides complete desktop coverage for all your gaming peripherals.
Legendary Micro-Woven Cloth
With over 10 million sold, the SteelSeries QcK is the pinnacle of surface performance and innovation.
Pinpoint Mouse Accuracy
Tested by the top mouse sensor manufacturer, the high thread count and smooth surface optimizes mouse tracking accuracy for both optical and laser sensors.
Never-Slip Base
The durable, non-slip rubber base is designed to eliminate unwanted movement and provide a solid platform for competitive gaming.
Professional Performance
For the past 15 years, esports pros have trusted the QcK as their mousepad of choice, and for good reason: SteelSeries products have won more prize money than any other brand.
QcK Series
The QcK Series' legendary micro-woven cloth has made it the world’s best-selling surface. Available in 6 sizes, the QcK is the gold standard for gamers everywhere.
Cloth Gaming Mousepad
Gaming's best-selling mousepad just got bigger
Never again run out of mouse tracking space in the middle of battle. The legendary QcK mousepad now provides complete desktop coverage for all your gaming peripherals.
Legendary Micro-Woven Cloth
With over 10 million sold, the SteelSeries QcK is the pinnacle of surface performance and innovation.
Pinpoint Mouse Accuracy
Tested by the top mouse sensor manufacturer, the high thread count and smooth surface optimizes mouse tracking accuracy for both optical and laser sensors.
Never-Slip Base
The durable, non-slip rubber base is designed to eliminate unwanted movement and provide a solid platform for competitive gaming.
Professional Performance
For the past 15 years, esports pros have trusted the QcK as their mousepad of choice, and for good reason: SteelSeries products have won more prize money than any other brand.
QcK Series
The QcK Series' legendary micro-woven cloth has made it the world’s best-selling surface. Available in 6 sizes, the QcK is the gold standard for gamers everywhere.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Cloth, Rubber, Silicone |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Non-slip base | Yes |
| Design | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Cloth, Rubber, Silicone |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Gaming mouse pad | Yes |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Cloth, Rubber, Silicone |
| Non-slip base | Yes |
| Product colour | Black |
| Size | XXXL |
| Ergonomics | |
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1220 mm |
| Depth | 590 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |