We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo SC-42E CCTV monitor 106.7 cm (42") 1920 x 1080 pixels
SKU
SC-42E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SC-42E, 42", FHD 1920 x 1080, 400 cd/m2, 3ms, 178°/178°, 16.7M, 3000:1, VGA, HDMI, BNC in/out, S-Video, Audio in/out, 2W x 2, Black
Category: Surveillance Monitors
The SC-42 LED-backlit colour display, with Full HD resolution and 3000:1 contrast ratio, provides consistent colour and high digital image quality. The Anti-Burn-in™ technology prolongs the life time of TFT LCD panels. Quick signal-switching and built-in speakers maximise the effectiveness of real-time security monitoring. Versatile connectivity of analog and digital signals enables smooth system integration. Incorporated with looping BNC inputs, the SC-42 allows multiple display connections and is ideal choice for security and control environments.
| Design | |
|---|---|
| Product type | CCTV monitor |
| Mounting type | Freestanding/Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, RoHs, WEEE |
| Display | |
| Display diagonal | 106.7 cm (42") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LCD |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 48 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 14.5 kg |
| Height | 656.3 mm |
| Depth | 240 mm |
| Width | 992.3 mm |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |