We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Case Logic Notion NOTIBP-117 Black backpack Casual backpack Nylon
SKU
3204202
- Store a 17.3" laptop in the dedicated compartment padded with EVA Impact Foam for extra protection
- Spacious main compartment with structured slip pockets for a tablet, files or papers, plus a secure zippered mesh pocket for cords and accessories
- Generous organization panel with secure zipped pocket, multiple slots for small electronics, cords or other accessories, business cards, pen pockets & key fob
- Soft jersey-lined handle, thickly padded shoulder straps and a quilted airmesh backpanel provide a comfortable carry
- Quick access zippered pocket at the front of the bag provides convenient storage for small items while on the go
- Folded PU zipper pulls are quiet in transit
- Durable 1680 denier polyester, modern twill accent material, PU trim and light colored interior lining for visibility
- Attach to rolling luggage with the pass through strap
- Zipped side pockets can expand to hold a water bottle, or provide secure storage for a power brick
- Adjustable sternum strap stabilizes the weight of larger loads
Category: Backpacks
| SKU | 3204202 |
|---|---|
| EAN | 0085854246842 |
| Manufacturer | Case Logic |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Notion |
| PDF URLs |
View PDF |
Premium laptop backpack with dual-density Impact Foam protection, generous storage and plenty of organization for life on the go.
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Coloration | Monochromatic |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | Yes |
| Country of origin | VNM |
| Minimum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Nylon |
| Colour name | Black |
| Style | City |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 310 mm |
| Weight | 980 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 424 x 27 x 292 mm |
| Height | 480 mm |
| Depth | 200 mm |
| Volume | 29.5 L |
| Packaging data | |
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 480 mm |
| Material | |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 493 mm |
| Master (outer) case length | 328 mm |
| Master (outer) case height | 216 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.42 kg |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |