We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Case Logic Campus CCAM1216 Boulder Biege backpack Casual backpack Beige Polyester
SKU
3205194
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Campus Commence Recycled Backpack 24L, Boulder Biege
- Flexible laptop storage sleeve fits laptops up to 15.6" or doubles as a stretch-fit pocket for other personal items
- Built to last with 100% recycled 600D polyester body material combined with padded, durable 100% recycled 1200D polyester base
- Contoured shoulder straps and a quilted, fully-padded back panel ensure a comfortable carry
- Large side pocket conveniently stores a water bottle or other small items
- Quick-access front pocket provides slip pockets for small electronics and pens plus room for small accessories
- One large main compartment designed to fit books and folders
- Web haul handle to easily grab and go
- Rain flap covers main compartment zipper to protect belongings
- Constructed with GRS-certified recycled materials made from 11 plastic bottles
Category: Backpacks
| SKU | 3205194 |
|---|---|
| EAN | 0085854257312 |
| Manufacturer | Case Logic |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Campus |
| PDF URLs |
View PDF |
Made from recycled materials and with campus-ready features, this 24L pack will keep a laptop, tablet and school gear within reach.
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Closure type | Zipper |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Coloration | Pattern |
| Linear mass density | 600 D |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Polyester |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Style | City |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Beige |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Weight | 410 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 31 x 265 mm |
| Height | 430 mm |
| Depth | 270 mm |
| Volume | 24 L |
| Packaging data | |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 450 mm |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Material | Polyester |
| Made with recycled materials | Yes |
| Technical details | |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Beige |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 470 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 145 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.8 kg |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |