We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Canon VB-S910F Bullet IP security camera 1920 x 1080 pixels Ceiling/wall
SKU
1389C001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1/4.85" CMOS, 2.1 MP, 1920 x 1080, 30 fps, F1.4 - F2.6, JPEG, H.264, RJ-45, 100Base-TX, MicroSD, 3.5mm, PoE, 32 x 117 x 54 mm, 180 g
Category: Security Cameras
| SKU | 1389C001 |
|---|---|
| EAN | 4549292078381 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
Weighing under a half-pound, Canon's compact VB-S910F Fixed Micro Box Network Camera allows for discreet video surveillance in an esthetically pleasing form factor. The VB-S910F is equipped with a Genuine Canon 3.5x Optical Zoom Lens, 2.1 Megapixel resolution CMOS Sensor and DIGIC DV III Image Processor, all of which work together to deliver images with remarkable clarity and color accuracy. A built-in microphone allows audio recording at the camera's installation site. Users will appreciate the reduced bandwidth and storage space consumption possible with the Area-Specific Data Size Reduction and Motion Adaptive Noise Reduction features, as well as the low power consumption (4.8W maximum over PoE) offered by the VB-S910F.
Features
- Genuine Canon Lens with 3.5x Optical Zoom helps provide Outstanding Image Clarity and Flexibility
- 2.1 Megapixel Resolution High-Sensitivity CMOS Sensor helps deliver video with Outstanding Detail
- Advanced DIGIC DV III Image Processor to help Maximize Image Quality and Color Accuracy
- Lightweight and Compact Form Factor (0.4 oz.) allows Camera to be Discreet and Aesthetically Pleasing
- Built-in Microphone for Audio Recording at Installation Site*
- Motion Adaptive Noise Reduction to Increase Video Clarity in Low-Light Conditions and Reduce Bandwidth Consumption
- Area-Specific Data Size Reduction (ADSR) to Maintain Video Quality in Important Areas while Reducing Bandwidth Usage
- Privacy Mask for Placing a Digital Mask over Restricted Areas
- ONVIF Profile S Conformant for VMS Connectivity
- Web-Based Camera Viewer with Mobile Device Support
- Low Power Consumption (Maximum 4.8W)
- PoE Power Source Compatible
Features
- Genuine Canon Lens with 3.5x Optical Zoom helps provide Outstanding Image Clarity and Flexibility
- 2.1 Megapixel Resolution High-Sensitivity CMOS Sensor helps deliver video with Outstanding Detail
- Advanced DIGIC DV III Image Processor to help Maximize Image Quality and Color Accuracy
- Lightweight and Compact Form Factor (0.4 oz.) allows Camera to be Discreet and Aesthetically Pleasing
- Built-in Microphone for Audio Recording at Installation Site*
- Motion Adaptive Noise Reduction to Increase Video Clarity in Low-Light Conditions and Reduce Bandwidth Consumption
- Area-Specific Data Size Reduction (ADSR) to Maintain Video Quality in Important Areas while Reducing Bandwidth Usage
- Privacy Mask for Placing a Digital Mask over Restricted Areas
- ONVIF Profile S Conformant for VMS Connectivity
- Web-Based Camera Viewer with Mobile Device Support
- Low Power Consumption (Maximum 4.8W)
- PoE Power Source Compatible
| Performance | |
|---|---|
| Preset points | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Light exposure modes | Aperture priority AE, Auto, Manual, Shutter priority AE |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Certification | EN55032 Class B, FCC 15 B B, ICES-003 B, VCCI B, C-tick AS/NZS EN55032 Class B, CNS13438 B, KN32 B, EN55024, KN35, EN50581, IEC/UL/EN60950-1 |
| Design | |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.5 lx |
| White balance | Auto, Fluorescent, Halogen, Manual, Mercury lamp, Sodium lamp |
| Camera shutter speed | 1 - 1/16000 s |
| Lens viewing angle, horizontal | 78.6° |
| Lens viewing angle, vertical | 40.9° |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 4.85 mm (1 / 4.85") |
| Lens system | |
| Maximum aperture number | 2.6 |
| Auto focus | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 3.5x |
| Digital zoom | 4x |
| Focal length range | 2.25 - 7.88 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 320 x 180, 320 x 240, 480 x 270, 640 x 360, 640 x 480 (VGA), 960 x 540, 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 2.1 MP |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711Mu |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 62 dB |
| Frequency range | 50 - 16000 Hz |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system full duplex | Yes |
| Network | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Number of users | 31 user(s) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP, HTTP, FTP, SNMPv1/v2c/v3 (MIB2), DHCP, DNS, AutoIP, mDNS, ARP, ICMP, POP3, NTP, SMTP, RTP/RTCP, RTSP, SSL/TLS, IPsec, ONVIF, WV-HTTP |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Ports & interfaces | |
| Headphone outputs | 1 |
| Interface | RJ-45 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Alert notification type | |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | EAP-MD5, EAP-PEAP, EAP-TLS, EAP-TTLS, IPSEC, SSL/TLS |
| Password protection type | Supervisor, User |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 4.8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Certificates | |
| Certification | EN55032 Class B, FCC 15 B B, ICES-003 B, VCCI B, C-tick AS/NZS EN55032 Class B, CNS13438 B, KN32 B, EN55024, KN35, EN50581, IEC/UL/EN60950-1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 32 mm |
| Depth | 117 mm |
| Height | 54 mm |
| Weight | 180 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Resource CD | Yes |
| User guide | Yes |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264 |