We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct HD-EX300 AV extender AV transmitter & receiver Black
SKU
HD-EX300
Category: AV Extenders
| SKU | HD-EX300 |
|---|---|
| EAN | 5055781214264 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Out of Stock |
The HDMI Extender by CAT-5e/6 uses two pieces of CAT-5e/6 cables to extend the HDTV display up to 30 metres. It not only breaks the limitation of the HDMI cable transmission length, but also CAT-5e/6 has more flexibility and convenience in cable construction.
| Features | |
|---|---|
| Type | AV transmitter & receiver |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 45 m |
| Supported video modes | 1080i, 1080p, 480p, 720p |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 45 m |
| Supported video modes | 1080i, 1080p, 480p, 720p |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI in | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 450 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 170 x 125 x 60 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 450 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 170 x 125 x 60 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |