We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G Mini DisplayPort™ to HDMI® Video Adapter Converter - 4K 30Hz
SKU
C2G30038
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Mini DisplayPort™ to HDMI® Video Adapter Converter - 4K 30Hz
- easy and convenient solution for connecting an HDMI monitor to a DisplayPort computer in your home or office.
- This adapter converter carries a digital video signal, supports up to a 4K resolution and meets the requirements of high performance applications.
- This adapter converter automatically converts the digital Mini DisplayPort signal to HDMI, supporting full HD up to a 4K resolution at 30Hz.
Category: Cable Gender Changers
| SKU | C2G30038 |
|---|---|
| EAN | 0757120300380 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
Mini DisplayPort™ to HDMI® Adapter Converter
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Performance | |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 30 g |
| Technical details | |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |