We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G HDMI[R] over IP Decoder - 4K 60Hz
SKU
29976
- Upscales HDMI output video resolution to 4K @ 60Hz (4:4:4)
- H.264/265 video codec, excellent for LAN and Internet transmission
- High image quality and 200ms latency in low latency mode with H.265
- Supports Multicast, RTSP, RTMP, HLS, FLV and TS
- Supports S/PDIF (Toslink) and stereo audio output
- Stereo audio and directional IR inputs with a Serial RS232 control port
- PoE powered, via PoE (PSE) Ethernet Switch
Category: Video Decoders
The HDMI over IP Decoder allows HDMI audio/video signals to be extended at up to a 4K resolution via Cat6 or Cat6a cable. The decoder is compatible with the HDMI over IP Encoder (C2G84453) to support multiple configurations and offers the flexibility to support a digital signage system, video wall, point-to-point extension, including multi-view capabilities, and the ability to create scalable audio/video matrix switching to over 600 devices. HDMI over IP solutions are perfect for retail, corporate, security, and education environments.
The exceptionally low bandwidth requirements of this device combination allows for streaming audio/video content over a local network and over the Internet for distributed installations. The decoder can up-scale lower resolution video signals up to 4K @ 60Hz to be displayed on a 4K monitor. The decoder also accepts H.264/H.265 video streams from other transmitting devices of up to 4K @ 60Hz.
The device supports PoE (PD) and may be powered by a PoE (PSE) Ethernet Switch.
Note: When installed in an electrically noisy environment, an STP cable must be used. Also, cross-connection reduces the effective distance depending on the grade of twisted cable used.
The exceptionally low bandwidth requirements of this device combination allows for streaming audio/video content over a local network and over the Internet for distributed installations. The decoder can up-scale lower resolution video signals up to 4K @ 60Hz to be displayed on a 4K monitor. The decoder also accepts H.264/H.265 video streams from other transmitting devices of up to 4K @ 60Hz.
The device supports PoE (PD) and may be powered by a PoE (PSE) Ethernet Switch.
Note: When installed in an electrically noisy environment, an STP cable must be used. Also, cross-connection reduces the effective distance depending on the grade of twisted cable used.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video bandwidth (TX) | 148.5 MHz |
| Average latency | 200 ms |
| Video bandwidth (RX) | 594 MHz |
| Bandwidth | 0.4 Gbit/s |
| HDCP version | 2.2 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| UL 94 flammability standard | V0 |
| Network | |
| Supported network protocols | Multicast, RTSP, HLS, FLV <(>&<)> TS |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Audio connector type | TOSLINK |
| Remote (IR) output | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 4.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 111 mm |
| Depth | 92 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 400 g |