We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G HDMI Audio Extractor with TOSLINK, SPDIF and 3.5mm - 4K 60Hz
SKU
C2G41003
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HDMI Audio Extractor with TOSLINK, SPDIF and 3.5mm - 4K 60Hz
- TOSLINK, SPDIF, and 3.5mm audio connections, to connect to any amplifier or receiver
- Supports HDMI resolutions up to 4K, for viewing your screen content at full HD
- HDCP 2.2 and 1.4 compliant, to create a secure connection between the source and display
- Supports uncompressed and compressed audio
- Toggle switch, which allows the extractor to be set to 5.1CH, 2.0CH or Auto
Category: Video Switches
| SKU | C2G41003 |
|---|---|
| EAN | 0757120410034 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The HDMI Audio Extractor with TOSLINK, SPDIF and 3.5mm extracts the 5.1 audio from the HDMI input source and converts it into either a TOSLINK, S/PDIF, or 3.5mm Stereo audio signal. This device allows you to use separate speakers or an audio system with something that only has one HDMI output.
This HDMI Audio Extractor was designed to extract the digital audio that is embedded in HDMI source devices such as Apple TV®, Google Chromecast, gaming systems, and computers. The digital audio is then output to projectors or any other devices that do not provide an audio output and the system design calls for the use of an amplified audio reinforcement system. This extractor is easy to set up – simply connect the HDMI source to the extractor input, then connect the outputs to the display and amplifier or receiver.
This audio extractor supports HDMI video resolutions up to 4K at 60Hz, 3D formats up to 600 MHz, HDCP 2.2 and 1.4, and can toggle between 5.1CH, 2.0CH, or the toggle can be set to auto. The compact size and optional mounting ears allow the audio extractor to be mounted easily and conveniently for any installation.
This HDMI Audio Extractor was designed to extract the digital audio that is embedded in HDMI source devices such as Apple TV®, Google Chromecast, gaming systems, and computers. The digital audio is then output to projectors or any other devices that do not provide an audio output and the system design calls for the use of an amplified audio reinforcement system. This extractor is easy to set up – simply connect the HDMI source to the extractor input, then connect the outputs to the display and amplifier or receiver.
This audio extractor supports HDMI video resolutions up to 4K at 60Hz, 3D formats up to 600 MHz, HDCP 2.2 and 1.4, and can toggle between 5.1CH, 2.0CH, or the toggle can be set to auto. The compact size and optional mounting ears allow the audio extractor to be mounted easily and conveniently for any installation.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | HDMI |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI in | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| S/PDIF out port | Yes |
| 3.5 mm (1/8-inch) out | Yes |
| Features | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| 3D | Yes |
| Product colour | Black |
| Supported video modes | 720p, 1080i, 1080p |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Material | Metal |
| HDCP | Yes |
| Bandwidth | 600 MHz |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| HDCP version | 2.2 |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 1 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Certificates | |
| Certification | ROHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Technical details | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| 3D | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Product colour | Black |
| Video port type | HDMI |
| Supported video modes | 720p, 1080i, 1080p |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Material | Metal |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDCP | Yes |
| Bandwidth | 600 MHz |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Operational conditions | |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |