We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G DisplayPort to DVI-D Active Adapter - Video Converter - Black
SKU
84317
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
DisplayPort to DVI-D Active Adapter - Video Converter - Black
- Active conversion of DisplayPort to DVI-D
- Support resolutions up to 4K: 4096x2160 at 24Hz or 3840x2160 at 30Hz
- Dongle style adapter reduces strain on ports
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 84317 |
| EAN | 8592978151119 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This DisplayPort to DVI-D Active Adapter is the perfect solution for connecting the video output of a DisplayPort equipped laptop other source device to the DVI-D input of a monitor, HDTV or projector in a classroom, on a desktop, or in conference and meeting rooms. This adapter can be used can be used in either DisplayPort single-mode or dual-mode outputs, providing the conversion for a DisplayPort source even when that source does not support DP++. Active DisplayPort conversion is excellent for applications where DisplayPort adapters are required to connect to a single graphics card. This allows every active adapter to interface with a corresponding display.
The compact design offers simple, plug-and-play installation with no drivers required, which makes it perfect for BYOD (Bring Your Own Device) applications in education or corporate environments. Additionally, the device is powered through DisplayPort bus power, so no additional power adapters are required. The dongle-style adapter reduces strain on the video port.
Note: when connected to a DisplayPort source device that supports both audio and video and/or 4K signal, as well as a DVI-D to HDMI Cable plugged into an HDMI display which supports either or both of the above, these can be transmitted from source to display.
The compact design offers simple, plug-and-play installation with no drivers required, which makes it perfect for BYOD (Bring Your Own Device) applications in education or corporate environments. Additionally, the device is powered through DisplayPort bus power, so no additional power adapters are required. The dongle-style adapter reduces strain on the video port.
Note: when connected to a DisplayPort source device that supports both audio and video and/or 4K signal, as well as a DVI-D to HDMI Cable plugged into an HDMI display which supports either or both of the above, these can be transmitted from source to display.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| AWG wire size | 32 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Dual Link DVI | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 89 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |