We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 8in DisplayPort™ Male to HDMI® Female Passive Adapter Converter - 4K 30Hz
SKU
54431
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
8in DisplayPort™ Male to HDMI® Female Passive Adapter Converter - 4K 30Hz
- Adapts a DisplayPort output to HDMI
- Supports DisplayPort 1.2a input and HDMI 1.4b output
- Supports resolutions up to 4K (3840 x 2160 at 30hz)
- Powered from DisplayPort source
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 54431 |
| EAN | 0757120544319 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The DisplayPort to HDMI Passive Adapter Converter is an ideal solution for streaming high-quality audio/video content from the DisplayPort output of a laptop to an HDTV or projector which accepts an HDMI input # making it a perfect solution for the office, work space applications, or conference rooms. This passive adapter converter is a simple plug and play solution that has a DisplayPort 1.2a input and an HDMI 1.4b output. It supports high-definition resolutions up to 4K (3840 x 2160 at 30Hz) and is powered from the DisplayPort source device # allowing it to deliver high quality audio and video to the connected display. Note: If the source device supports dual-mode DisplayPort (also known as DP++), a passive adapter can be used because the source device can perform the conversion. If the source device does not support DP++, then an active adapter converter should be used. Thunderbolt 2 ports support DP++ natively.
| Features | |
|---|---|
| HDMI version | 1.4b |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Data transfer rate | 3 Gbit/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |