We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 89013 VGA 4x VGA
SKU
89013
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4-port UXGA monitor splitter/extender (male input)
Category: Video Splitters
| Video ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | 89013 |
| EAN | 7571208901336 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
Overview
The TruLink® 4-Port UXGA splitter/extender (also known as a VGA video splitter) is a robust hardware solution that can distribute any video signal to 4 different video outputs, while maintaining brilliant picture quality. Though powerful, this splitter is easy to use; just attach the cables, and you're ready to go! There is no software required, or complicated interface cards to install. This monitor splitter not only distributes, but also boosts your high resolution video signal up to 65 metres.
Includes power-saving mode, colour-coded connectors for the input and outputs, durable all-metal housing, power and activity LED indicators. Also applicable for VGA, SVGA, XGA, and MultiSync® resolution monitors. Cascade multiple units together for even more outputs.
Pack Contents:
- 4-port UXGA Monitor Splitter/Extender
- 100-240 VAC, 50-60 Hz, 12 VDC, 600 mA Universal power adapter (UK & EU)
- User manual
Connector 1
: (1) HD15 Female , (1) HD15 Male
The TruLink® 4-Port UXGA splitter/extender (also known as a VGA video splitter) is a robust hardware solution that can distribute any video signal to 4 different video outputs, while maintaining brilliant picture quality. Though powerful, this splitter is easy to use; just attach the cables, and you're ready to go! There is no software required, or complicated interface cards to install. This monitor splitter not only distributes, but also boosts your high resolution video signal up to 65 metres.
Includes power-saving mode, colour-coded connectors for the input and outputs, durable all-metal housing, power and activity LED indicators. Also applicable for VGA, SVGA, XGA, and MultiSync® resolution monitors. Cascade multiple units together for even more outputs.
Pack Contents:
- 4-port UXGA Monitor Splitter/Extender
- 100-240 VAC, 50-60 Hz, 12 VDC, 600 mA Universal power adapter (UK & EU)
- User manual
Connector 1
: (1) HD15 Female , (1) HD15 Male
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video ports quantity | 4 |
| Video port type | VGA |
| Video out | 4x VGA |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Connector(s) | HD15 Female, HD15 Male |
| Ethernet LAN | No |
| Features | |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1600 x 1200 (UXGA), 640 x 480 (VGA), 800 x 600 (SVGA) |
| Full HD | No |
| Power LED | Yes |
| Maximum operating distance | 65 m |
| Product colour | Black |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Power | |
| DC-in requirements | 12 V, 600 mA |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 833 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Video | |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1600 x 1200 (UXGA), 640 x 480 (VGA), 800 x 600 (SVGA) |
| Full HD | No |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Indication | |
| Power LED | Yes |
| Technical details | |
| Video out | 4x VGA |
| Maximum operating distance | 65 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |