We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 81999 HDMI cable 1.5 m HDMI Type A (Standard) HDMI Type C (Mini) Black
SKU
81999
Category: HDMI Cables
| Connector 2 | HDMI Type C (Mini) |
|---|---|
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Cable length | 1.5 m |
| SKU | 81999 |
| EAN | 0757120819998 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
This High Speed HDMI to HDMI Mini Cable with Ethernet is perfect for connecting a smartphone, tablet or other mobile device to an HD display for home theatre or desktop applications. The Ethernet capabilities of the cable allow a user to connect multiple Ethernet enabled HDMI devices through a single Ethernet connection for accessing interactive online content or updating device firmware. Experience the latest HDMI features including:
• 4K@50/60, (2160p), which is 4 times the clarity of 1080p/60 video resolution
• 3D video, Deep Colour and x.v. Colour™
• Dolby® True HD, DTS-HD Master Audio and up to 32 audio channels for a multi-dimensional immersive audio experience
• Up to 1536kHz audio sample frequency for the highest audio fidelity
• Simultaneous delivery of dual video streams to multiple users on the same screen
• Simultaneous delivery of multi-stream audio to multiple users (up to 4)
• Support for the wide angle theatrical 21:9 video aspect ratio
• Dynamic synchronization of video and audio streams
• CEC extensions for control of consumer electronics devices through a single control point
This fully-functional, high bandwidth cable is tested to perform at industry standards and is backed by a lifetime warranty.
• 4K@50/60, (2160p), which is 4 times the clarity of 1080p/60 video resolution
• 3D video, Deep Colour and x.v. Colour™
• Dolby® True HD, DTS-HD Master Audio and up to 32 audio channels for a multi-dimensional immersive audio experience
• Up to 1536kHz audio sample frequency for the highest audio fidelity
• Simultaneous delivery of dual video streams to multiple users on the same screen
• Simultaneous delivery of multi-stream audio to multiple users (up to 4)
• Support for the wide angle theatrical 21:9 video aspect ratio
• Dynamic synchronization of video and audio streams
• CEC extensions for control of consumer electronics devices through a single control point
This fully-functional, high bandwidth cable is tested to perform at industry standards and is backed by a lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type C (Mini) |
| Connector contacts plating | Gold |
| Plug and Play | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connector gender | Male/Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 78 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |