We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 80693 video cable adapter 0.9 m DisplayPort HDMI Black
SKU
80693
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
0.9m, DisplayPort Male - HDMI Male, 4096 x 2160 60Hz, Nickel, Black
- Support for resolutions up to 4K (4096 x 2160 at 60hz)
- Adapter in cable form factor
- Active DisplayPort 1.2 to HDMI 2.0 conversion
- Support for 3D video and HDCP 2.2
- Plug and Play — no driver required
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 80693 |
| EAN | 0757120806936 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
The DisplayPort Male to HD Male Active Adapter Cable allows you to connect the DisplayPort output of a video source to a display which accepts an HDMI input ― making it an ideal solution for the office or work space applications.
Convenience
The cable form factor of this adapter provides a simple and convenient solution that eliminates the need for a separate adapter and cable, reducing possible failure points.
Performance
This cable is a simple plug and play solution and carries an active video signal, supporting high-definition resolutions up to 4K (4096 x 2160 at 60hz), allowing it to deliver a high quality video image to the connected display.
Convenience
The cable form factor of this adapter provides a simple and convenient solution that eliminates the need for a separate adapter and cable, reducing possible failure points.
Performance
This cable is a simple plug and play solution and carries an active video signal, supporting high-definition resolutions up to 4K (4096 x 2160 at 60hz), allowing it to deliver a high quality video image to the connected display.
| Features | |
|---|---|
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.9 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDCP version | 2.2 |
| Insulation resistance | 481 MΩ |
| Impedance | 100 Ω |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |