We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 80503 video cable adapter 0.2 m Mini-HDMI VGA (D-Sub) Black
SKU
80503
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HDMI Mini to VGA Adapter Converter Dongle - video converter - black
- Adapts the video output of a HDMI Mini-enabled laptop so that it may be connected to a VGA display
- Connects to the video output of a small laptop without causing undue stress on the port
- Supports up to a 1920x1080 resolution
- Use with a VGA cable for a complete solution
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | Mini-HDMI |
| SKU | 80503 |
| EAN | 7571208050386 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This HDMI Mini to VGA Adapter Converter Dongle is an ideal solution for connecting the video output of a HDMI Mini-enabled Chromebook, laptop or other source device to the VGA input port of a computer monitor or other display for applications requiring high quality video resolution up to 1920x1080. Simply connect the adapter directly to the output of a Chromebook or laptop and use a standard VGA cable to connect to the display for straightforward installation with no signal loss. The dongle design of this adapter converter does not cause the stress on the port of a small laptop that is common when using a box style adapter.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.2 m |
| Connector 1 | Mini-HDMI |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1600 x 1200 (UXGA), 1920 x 1080 (HD 1080), 800 x 600 (SVGA) |
| Supported video modes | 1080i, 1080p, 480i, 480p, 576i, 576p, 720i, 720p |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |