We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 6ft Mini DisplayPort[TM] Male to VGA Male Active Adapter Cable - Black
SKU
84677
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
6ft Mini DisplayPort[TM] Male to VGA Male Active Adapter Cable - Black
- VGA resolutions up to 1920 x 1200
- Adapter in cable form factor
- Active Mini DisplayPort to VGA conversion
- Plug and Play — no driver required
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| SKU | 84677 |
| EAN | 8592978180539 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Mini DisplayPort Male to VGA Male Active Adapter Cable allows you to connect the Mini DisplayPort or Thunderbolt[TM] 2 output of a PC or Mac[R] to a projector or display which accepts a VGA input ― making it an ideal solution for the office, work space applications, or home use.
[B]Convenience[/B]
The cable form factor of this adapter provides a simple and convenient solution that eliminates the need for a separate adapter and cable, reducing possible failure points.
[B]Performance[/B]
This cable is a simple plug and play solution and carries an active video signal, supporting high-definition resolutions up to 1920 x 1200, allowing it to deliver a high quality video image to the connected display.
[B]Convenience[/B]
The cable form factor of this adapter provides a simple and convenient solution that eliminates the need for a separate adapter and cable, reducing possible failure points.
[B]Performance[/B]
This cable is a simple plug and play solution and carries an active video signal, supporting high-definition resolutions up to 1920 x 1200, allowing it to deliver a high quality video image to the connected display.
| Features | |
|---|---|
| Chipset | RTD2166 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Male/Male |
| Voltage rating | 30 V |
| Impedance | 100 Ω |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |