We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 50m Cat5e Patch Cable networking cable Grey U/UTP (UTP)
SKU
83759
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
50 m Shielded Cat5e Moulded Patch Cable Grey
Category: Networking Cables
| Cable length | 50 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 83759 |
| EAN | 5052217042781 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
Today's mission critical advanced Fast Ethernet and Gigabit computer networks require the stability and reliability of Enhanced Category 5 high-speed cabling to distribute data, voice and video. To protect your high-speed network from noise and electromagnetic interference, use Shielded Enhanced Cat5 Patch Cables from Cables To Go. The moulded boot provides extra strain-relief and durability. Cables To Go Shielded Enhanced Cat5 Patch Cables are available in a variety of colours to easily colour-code your network installation.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 50 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.96 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 50 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |