We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 4m USB 2.0 A Male to Micro-USB B Male Cable (15ft)
SKU
87395
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4m USB 2.0 A Male to Micro-USB B Male Cable (15ft)
Category: USB Cables
| Cable length | 4 m |
|---|---|
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 87395 |
| EAN | 5057103191642 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
Connect to mobiles, GPS systems, PDAs, and digital cameras by using the micro-USB connection on your computer or other USB device. The micro-USB connector is smaller and thinner than the previous USB Mini-b standard while offering better performance. Its small form factor is ideal for today's compact portable devices while easily transferring data or charging your device at a transfer speed up to 480 Mbps. This cable is compliant with USB 2.0 specifications.
- Use to charge and sync many cell phones
- Perfect replacement or spare cable
- Available in various lengths
- Use to charge and sync many cell phones
- Perfect replacement or spare cable
- Available in various lengths
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 4 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 4 m |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |