We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 2m External Serial ATA Cable SATA cable eSATA Black
SKU
81801
Category: SATA Cables
| SKU | 81801 |
|---|---|
| EAN | 7571208180144 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
eSATA cables from Cables To Go allow you to utilise shielded cable lengths up to 2 metres outside the PC. Perfect for taking advantage of the benefits that the SATA interface brings to storage outside the PC. SATA is now out-of-the- box as an external standard, with specifically defined cables, connectors and signal requirements. eSATA provides more performance than existing solutions and is hot pluggable.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | eSATA |
| Connector 2 | eSATA |
| Weight | 154 g |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Connector gender | Male/Male |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | eSATA |
| Connector 2 | eSATA |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 154 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |