We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 2m, AU1-10P - C13 IEC Black C13 coupler
SKU
80662
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2m Australian/New Zealand Power Cord (AS/NZS 3112 to IEC320C13)
Category: Power Cables
| SKU | 80662 |
|---|---|
| EAN | 4011335806621 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
Replace your overused or misplaced power cable, or just get some extra cords for convenience. This North American power cord is designed to work with most PCs, monitors, scanners, printers and other devices that use the 3-pin "Kettle Lead" shroud power connector. Plus this heavy duty 0.75mm² cord features a fully moulded design for maximum durability and long life.
The female connector plugs directly into the device while the male connector plugs into a standard outlet.
- Replacement power cord for PC, monitor, printer, scanner, etc.
- Suitable for Australia and New Zealand
- Perfect replacement for old, unreliable power cables
- Work with most PCs, monitors, scanners, and printers
The female connector plugs directly into the device while the male connector plugs into a standard outlet.
- Replacement power cord for PC, monitor, printer, scanner, etc.
- Suitable for Australia and New Zealand
- Perfect replacement for old, unreliable power cables
- Work with most PCs, monitors, scanners, and printers
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | AU1-10P |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Certification | EU 2011/65/EU |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | AU1-10P |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |