We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 1m USB 3.0 USB cable Black
SKU
81677
Category: USB Cables
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| SKU | 81677 |
| EAN | 7571208167756 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
Just plug-and-play for hard drive enclosures, printers, modems, cameras, and other SuperSpeed USB peripherals. This cable provides a transfer rate of up to 4.8 Gbps when connected with a USB 3.0 compliant host and device. Foil and braid shielding reduces EMI/RFI interference and twisted pair contruction helps reduce crosstalk thus ensuring SuperSpeed, error-free data transfer. Protective overmoulded connector is colour-coded blue to highlight USB 3.0 connectivity compatibility.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Cable length | 1 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum data transfer rate | 4.8 Gbit/s |
| Weight | 61 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 61 g |
| Ports & interfaces | |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| USB connector type | USB Type-A |
| Compatible operating systems | Windows Mac |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |