We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 10ft, IEC C14/IEC320 C19 Black 3 m C14 coupler C19 coupler
SKU
80572
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10FT 14AWG 250 Volt Power Cord (IEC C14 to IEC320 C19)
Category: Power Cables
| SKU | 80572 |
|---|---|
| EAN | 0757120805724 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
This power cord is the ideal solution for powering a server or connecting to a PDU in a data center or network wiring closet. This cable is able to support up to 250 volt connections and features 14AWG conductor construction. The fully molded design provides for maximum durability and long life.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 14 |
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 499 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |