We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 0.9m (3ft) USB C Cable - USB 3.1 (3A) - M/M USB Type C Cable - Black
SKU
88830
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
0.9m (3ft) USB C Cable - USB 3.1 (3A) - M/M USB Type C Cable - Black
- 3A charging output
- Data transfer speeds up to 5 Gbps
- Reversible, symmetrical USB-C connector
Category: USB Cables
| Cable length | 0.9 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 88830 |
| EAN | 0757120888307 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The USB-C to C 3.1 Male to Male Cable is the perfect solution for connecting two standard USB Type C enabled devices or accessories up to 3ft apart for fast charging and high-speed data transfer. Whether you're desk-based or on-the-go, this one-cable solution ensures that your USB-C equipped laptop, smartphone or tablet is fully charged and ready to go with the 3A charging output, whilst simultaneously transferring photos, music or data at speeds up to 5 Gbps. Additionally, the USB-C connector is user-friendly and has a symmetrical design which is identical on both sides, which means it does not matter if you plug it in upside-down or right-side-up - it will plug in the first time, every time, whilst preventing damage to the connector port.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0.9 m |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Output current (max) | 3 A |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.9 m |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |