We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 0Wh 9 cell PR693 compatible battery for DELL INSPIRON I1420-123B INSPIRON I1420-117B INSPIRON I1420-116B INSPIRON I1420-103B
SKU
DL-1420H
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
0Wh 9 cell PR693 compatible battery for DELL INSPIRON I1420-123B INSPIRON I1420-117B INSPIRON I1420-116B INSPIRON I1420-103B
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | DL-1420H |
|---|---|
| EAN | 0745473119223 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
DL-1420H
- Volts: 11.1V
- Capacity: 7600mAh
- Cells: 9
- Chemistry: LiIon
- Color: Black
- Volts: 11.1V
- Capacity: 7600mAh
- Cells: 9
- Chemistry: LiIon
- Color: Black
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 7800 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 84 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 7800 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 84 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Internal | Yes |