We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother ZUNTMFCJ6900 printer cabinet/stand White
SKU
ZUNTMFCJ6900Z1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Large base cabinet designed especially to accompany your A3 Brother inkjet printer.
- Save space on your desktop
- Ergonomically designed to raise your printer to the optimum height
- Easy access to spare ink and paper
- Place anywhere in the office
Category: Printer Cabinets & Stands
| SKU | ZUNTMFCJ6900Z1 |
|---|---|
| EAN | 4043719405519 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
With this base cabinet (ZUNTMFCJ6900Z1) you can store spare paper and ink cartridges right under your printer. In addition, your printer will be at the optimum printing height and with lockable wheels, you can place your printer in the most convenient place for you and your colleagues. Suitable with Brother inkjet printers: HL-J6000DW, HL-J6100DW, MFC-J6935DW, MFC-J6945DW & MFC-J6947DW.
| Features | |
|---|---|
| Placement supported | Floor |
| Country of origin | Germany |
| Product colour | White |
| Compatibility | Brother HL-J6000DW, HL-J6100DW, MFC-J6935DW, MFC-J6945DW, MFC-J6947DW |
| Weight & dimensions | |
| Width | 655 mm |
| Weight | 18.8 kg |
| Height | 190 mm |
| Depth | 700 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 21.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 370 kg |
| Products per pallet | 16 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Placement supported | Floor |
| Country of origin | Germany |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 16 pc(s) |
| Compatibility | Brother HL-J6000DW, HL-J6100DW, MFC-J6935DW, MFC-J6945DW, MFC-J6947DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 2 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 370 kg |
| Products per pallet | 16 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 16 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 2 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |