We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother SF4000 1 pc(s)
SKU
SF4000
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Bring added value to your workplace. Automatically have your documents stapled when they are printed with a staple finisher.
- Easily added to your Brother printer
- Cost effective document finishing
- Compact and space-saving
- Improve productivity and remove manual stapling of documents
- Automatically offset stapled documents
| Device compatibility | Laser/LED printer |
|---|---|
| SKU | SF4000 |
| EAN | 4977766799232 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Compatible with HL-L6300 and HL-L6400 models. Transform your laser printer to do more than print documents. Add a staple finisher to your printer and immediately improve your productivity by automating documents being stapled. Ideal for businesses with a high-print volume and require a space-saving, professional finishing option. The compact unit is easily attached into place, delivering the performance that your business needs. The staple finisher comes with staples, so you can get started straight away. Your stapled documents are neatly offset and stacked, making them easy to find and organise.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Laser/LED printer |
| Compatibility | HL-L6300DW, HL-L6300DWT, HL-L6400DW, HL-L6400DWT |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 510 mm |
| Depth | 560 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 7.8 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 521 mm |
| Package depth | 568 mm |
| Package height | 435 mm |
| Package weight | 10.1 kg |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Laser/LED printer |
| Compatibility | HL-L6300DW, HL-L6300DWT, HL-L6400DW, HL-L6400DWT |
| Product colour | Grey |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Pallet gross height | 18.5 cm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 2 pc(s) |
| Pallet gross weight | 98.8 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Pallet gross height | 18.5 cm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 2 pc(s) |
| Pallet gross weight | 98.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |