We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother PC-301 Thermal-transfer roll + cartridge, 1x235 pages Pack=1 for Brother Fax 910
SKU
PC301
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brother PC301 - Black - print ribbon - for Brother MFC-970, MFC-970MC, IntelliFAX 750, 770, 775, 775SI, 870MC, 875MC, 885MC
Category: Fax Supplies
| Capacity | 235.00 |
|---|---|
| Colour | black |
| SKU | PC301 |
| EAN | 4977766054409 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
Brother Cartridge PC301. Thermal ribbon cartridge and refill for use with Brother fax machines 920, 930 and MFC-925. Page yield 235.
Compatible Printers: Brother PPF-750, Brother PPF-770 Series, Brother MFC-925, Brother Fax 921, Brother Intellifax 885 MC, Brother Fax 760, Brother Fax 940 Email, Brother Fax 770, Brother Fax 931, Brother Fax 930, Brother Fax 910 Series, Brother Intellifax 770, Brother MFC-970, Brother MFC-970 MC, Brother Intellifax 870, Brother Fax 917, Brother Fax 870 MC, Brother Fax 750, Brother Intellifax 870 MC, Muratec Fax 920 W, Brother Fax 930 Series, Infotec Fax 2811, Brother Intellifax 750, Brother MFC-970 Series, Brother Fax 920 Series, Brother MFC-870 MC, Fujitsu DEX 90 T, Brother Fax 920, Brother Fax 910, Brother Intellifax 775, Brother PPF-775, Brother Intellifax 770 Series, Brother PPF-770
| Features | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Box |
| Type | Fax cartridge + ribbon |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 235 pages |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | FAX-910, FAX-917, FAX-920, FAX-930, FAX-940 |
| Country of origin | Malaysia |
| Technical details | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Box |
| Type | Fax cartridge + ribbon |
| Page yield | 235 pages |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | FAX-910, FAX-917, FAX-920, FAX-930, FAX-940 |
| Pallet gross weight | 175.9 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Weight | 322 g |
| Package weight | 517 g |
| Package width | 315 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Height | 315 mm |
| Depth | 155 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 517 g |
| Package width | 315 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 288 pc(s) |
| Pallet gross height | 14.7 cm |
| Pallet gross weight | 175.9 kg |