We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother PABT010 Battery 1 pc(s)
SKU
PABT010
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Li-ion rechargeable smart battery accessory for selected 3" RJ mobile printers
- Li-ion smart battery
- Battery management capabilities
- Compatible with RJ-3035B & RJ-3055WB printers
| Type | Battery |
|---|---|
| Device compatibility | Label printer |
| SKU | PABT010 |
| EAN | 4977766805674 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
The PA-BT-010 li-ion smart battery monitors battery information, charge cycles and remaining capacity. Compatible with selected 3" RJ mobile printers.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Label printer |
| Compatibility | RJ-3035B, RJ-3055WB |
| Type | Battery |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 92 mm |
| Depth | 137 mm |
| Height | 36 mm |
| Weight | 32 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 62 g |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Label printer |
| Compatibility | RJ-3035B, RJ-3055WB |
| Type | Battery |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 1536 pc(s) |
| Pallet gross height | 4.38 cm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 25.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1536 pc(s) |
| Pallet gross height | 4.38 cm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 25.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |