We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother PA-LP-004 printer/scanner spare part/accessory Peel-off kit 1 pc(s)
SKU
PALP004
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Automatic label peeler that improves worker efficiency by removing the backing from the labels when printed. Compatible with TD-4T series label printers.
- Makes labelling jobs quick and easy
- Ensures a clean peel for every label, every time
- Delivers a professional finish
- Dealer installable optional accessory
| Type | Peel-off kit |
|---|---|
| Device compatibility | Label printer |
| SKU | PALP004 |
| EAN | 4977766804295 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
Designed to increase efficiency, this genuine Brother PA-LP-004 label peeler automatically peels labels as you print. One of the most time consuming tasks is removing the label from the backing paper, so adding this optional accessory will ensure you maximise worker efficiency.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Label printer |
| Compatibility | TD-4420TN, TD-4520TN, TD-4650TNWB, TD-4650TNWBR, TD-4750TNWB, TD-4750TNWBR |
| Type | Peel-off kit |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Taiwan |
| Weight & dimensions | |
| Width | 135 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 370 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 382 g |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Label printer |
| Compatibility | TD-4420TN, TD-4520TN, TD-4650TNWB, TD-4650TNWBR, TD-4750TNWB, TD-4750TNWBR |
| Type | Peel-off kit |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Pallet gross height | 12.8 cm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 65.4 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Pallet gross height | 12.8 cm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 65.4 kg |