We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother PA-BT-003 printer/scanner spare part/accessory Battery 1 pc(s)
SKU
PABT003
| Type | Battery |
|---|---|
| Device compatibility | POS printer |
| SKU | PABT003 |
| EAN | 4977766766838 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
Li-ion rechargeable battery for the RJ-2000 series mobile printers. 1,750mAh. 4,300* printed labels per full charge 3 hours charge time (approximately) * Brother standard test, using coverage of 12% with new battery, via USB with full charge, continuous printing.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | POS printer |
| Compatibility | RJ-2000 |
| Type | Battery |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1750 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 48 mm |
| Depth | 89 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 151 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 201 g |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1750 mAh |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | POS printer |
| Compatibility | RJ-2000 |
| Type | Battery |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 1620 pc(s) |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Pallet gross weight | 340.4 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 162 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1620 pc(s) |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Pallet gross weight | 340.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |