We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother PA-AD-006EU mobile device charger Portable printer Black AC Indoor
SKU
PAAD006EU
- Healthcare compliant power adapter
- Supplied with a EU 2-pin plug
- High quality and reliable build
- Compatible with TD-2D desktop label printers
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | PAAD006EU |
| EAN | 4977766834919 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
EU Healthcare AC adapter accessory with 2-pin plug for powering Brother TD-2D printers.
The PA-AD-006EU is a Healthcare AC power adapter suitable for healthcare environments designed to keep your Brother TD-2D desktop label printers powered up and ready to print.
The PA-AD-006EU is a Healthcare AC power adapter suitable for healthcare environments designed to keep your Brother TD-2D desktop label printers powered up and ready to print.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Portable printer |
| Power source type | AC |
| Compatibility | TD-2D |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Portable printer |
| Power source type | AC |
| Compatibility | TD-2D |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 145 mm |
| Depth | 63 mm |
| Height | 251 mm |
| Weight | 482 g |
| Package width | 63 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 251 mm |
| Package weight | 637 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 63 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 251 mm |
| Package weight | 637 g |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Pallet gross weight | 387.4 kg |
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Compatibility | TD-2D |