We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother MX-4000 printer/scanner spare part/accessory Feed module
SKU
MX4000
- 4 bin Mailbox
- 100 sheets x 4 bins, convertible to 400 sheets x 2 bins
- Stacker, sorter or mailbox functions supported
| Type | Feed module |
|---|---|
| Device compatibility | Laser/LED printer |
| SKU | MX4000 |
| EAN | 4977766758499 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
4 x 100 sheet output mailbox to fit HL-L6000 series Brother devices. To help users handle workgroup requirements and document handling needs, a choice of configuration options are available to handle paper output collation. Supported functions include mailbox to assign bins to users or groups or sorter and stacker features for true flexibility. Dimensions: 367 (W) x 416 (D) x 381 (H) mm
| Features | |
|---|---|
| Maximum capacity | 800 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Laser/LED printer |
| Compatibility | HL-L6400DW |
| Type | Feed module |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | Vietnam |
| Weight & dimensions | |
| Width | 491 mm |
| Depth | 630 mm |
| Height | 570 mm |
| Weight | 4.66 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 6.79 kg |
| Technical details | |
| Maximum capacity | 800 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Laser/LED printer |
| Compatibility | HL-L6400DW |
| Type | Feed module |
| Product colour | Grey |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Pallet gross height | 7.8 cm |
| Layers per pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 24.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Pallet gross height | 7.8 cm |
| Layers per pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 24.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |