We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother MK-521BZ DirectLabel blue on black 9mm x 8m for Brother P-Touch M 9-12mm
SKU
MK521BZ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brother M-K521BZ Black on Blue Labelling Tape – 9mm wide
- 9mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Easily readable results
Category: Label-Making Tapes
| Colour | black blue |
|---|---|
| Label colour | Black on blue |
| SKU | MK521BZ |
| EAN | 4977766625074 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
The M-K521BZ offers high-quality labels that have been specially designed to meet all your general labelling needs. Whether it’s for CDs, photo albums or food storage jars, this plastic labelling tape will ensure you can effortlessly create the variety of labels you’ll need to add some organisation to your home.
Compatible Printers: Brother P-Touch 55, Brother P-Touch 80, Brother P-Touch BB 4, Brother P-Touch 90, Brother P-Touch 85, Brother P-Touch M 95, Brother P-Touch 65, Brother P-Touch 75, Brother P-Touch 60, Brother P-Touch 110
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on blue |
| Finish type | Gloss |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | M |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | P-touch |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | M |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 9 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 10 mm |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 9 mm |
| Depth | 185 mm |
| Weight | 24 g |
| Width | 95 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Height | 18 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 7.8 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 280 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 40 pc(s) |
| Pallet gross weight | 191.3 kg |
| Products per pallet | 5600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Package depth | 10 mm |
| Country of origin | China |