We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother MK-232BZ DirectLabel red on white 12mm x 8m for Brother P-Touch M 9-12mm
SKU
MK232BZ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brother M-K232BZ Red on White Labelling Tape – 12mm wide
- 12mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Easily readable results
Category: Label-Making Tapes
| Colour | red white |
|---|---|
| SKU | MK232BZ |
| EAN | 4977766625012 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
The M-K232BZ offers high-quality labels that have been specially designed to meet all your general labelling needs. Whether it’s for CDs, photo albums or food storage jars, this plastic labelling tape will ensure you can effortlessly create the variety of labels you’ll need to add some organisation to your home.
Compatible Printers: Brother P-Touch 85, Brother P-Touch 90, Brother P-Touch M 95, Brother P-Touch 75, Brother P-Touch 55, Brother P-Touch BB 4, Brother P-Touch 65, Brother P-Touch 110, Brother P-Touch 80, Brother P-Touch 60
| Features | |
|---|---|
| Tape type | M |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | M |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 10 mm |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 81 mm |
| Weight | 5 g |
| Width | 20 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Height | 80 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 8.01 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 280 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 40 pc(s) |
| Pallet gross weight | 214.8 kg |
| Products per pallet | 5600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 10 mm |
| Country of origin | China |