We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brodit 727070 holder Active holder Tablet/UMPC Black
SKU
727070
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | 727070 |
| EAN | 7320287270709 |
| Manufacturer | Brodit |
| Availability | Out of Stock |
Adjustable holder. USB Type C. With tilt swivel and fly lead. Fits devices with or without skin/case, with height 120-150 mm, max thickness 25 mm.
This holder is crash tested and approved for use with device without skin/case on Brodit's headrest mount.
Measure your device/skin/case and compare with specifications. Fits for devices with/without skin/case with height 120-150 mm, max thickness 25 mm. For use with devices with USB Type C connector.
For connection inside the dashboard, no cables hanging over the interior. With fly lead, you manually connect the charging cable to the device when needed (not automatic charging when placed in holder). With tilt swivel. Tilts 20°, swivels 360°. Padded cushions for protection against sliding/scratching. Mounting plate 42x50 mm with predrilled AMPS-holes +2x3,5 mm centered holes. Connect the power cable with a 2A fuse. Professional installation recommended. Made of high grade black ABS/Acetal plastic. Made in Sweden
This holder is crash tested and approved for use with device without skin/case on Brodit's headrest mount.
Measure your device/skin/case and compare with specifications. Fits for devices with/without skin/case with height 120-150 mm, max thickness 25 mm. For use with devices with USB Type C connector.
For connection inside the dashboard, no cables hanging over the interior. With fly lead, you manually connect the charging cable to the device when needed (not automatic charging when placed in holder). With tilt swivel. Tilts 20°, swivels 360°. Padded cushions for protection against sliding/scratching. Mounting plate 42x50 mm with predrilled AMPS-holes +2x3,5 mm centered holes. Connect the power cable with a 2A fuse. Professional installation recommended. Made of high grade black ABS/Acetal plastic. Made in Sweden
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Car vent mount |
| Orientation | Horizontal |
| Foldable | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 360° |
| Tilt angle range | 0 - 20° |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Tilt angle range | 0 - 20° |
| Built-in charger | Yes |
| Swivel angle | 360° |
| Performance | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | Cigar lighter |
| DC voltage range | 12 - 24 V |
| Built-in charger | Yes |
| Wireless charging | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 145 mm |
| Depth | 69 mm |
| Height | 129 mm |
| Weight | 272 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |