We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brodit 202020 mounting kit Black Aluminium, Plastic
SKU
202020
Category: Mounting Kits
| SKU | 202020 |
|---|---|
| EAN | 7320282020200 |
| Manufacturer | Brodit |
| Availability | Out of Stock |
A Standard Duty Pedestal Mount for a stable installation of your device in any vehicle and on any flat surface. Easy to set in any angle and position thanks to ball heads which tilt 210° and swivel 360°. AMPS holes, compatible with all Brodit holders with tilt swivel. Color: Black. Rod made of aluminum, wingnuts made of plastic.
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 2 kg |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Ball diameter | 2 cm |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Swivel angle | 360° |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 224 g |
| Height | 251 mm |