We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes US-279 interface cards/adapter
SKU
US-279
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | Serial |
|---|---|
| SKU | US-279 |
| EAN | 0837324002133 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
USB to Serial providing 8 RS232 serial ports. Up to 921,600 data transfer rates and the 128 byte deep transmit and 256 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit line drivers deliver uncompromising performance on your laptop/PC. Drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems including Windows XP, Server 2003, Vista, Server 2008 and Windows 7.
| Technical details | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Certification | Microsoft Certified Gold Partner, CE, WEEE, RoHS, TAA |
| Ports & interfaces | |
| Serial interface type | RS-232 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 8 |
| Host interface | Serial |
| Design | |
|---|---|
| Certification | Microsoft Certified Gold Partner, CE, WEEE, RoHS, TAA |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 953 g |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.32 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.32 kg |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power requirements | 600mA / 5V |
| Package dimensions (WxDxH) | 230 x 250 x 70 mm |
| Mac compatibility | No |
| Compatible operating systems | Windows XP, Server 2003, Vista, Server 2008, Windows 7 |