We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes Universal Quad Velocity RS422/485 PCI Card interface cards/adapter
SKU
UC-346
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal Quad Velocity RS422/485 PCI Card
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCI |
|---|---|
| SKU | UC-346 |
| EAN | 8373240004742 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
Universal PCI Card providing 4 industry standard 9 pin RS422/485 serial COM ports in a single PCI slot. On- board Zener diodes ensure electrical protection. Velocity megabaud data transfer rates and 128 byte deep FIFO guarantees uncompromising performance and fault free use.
Universal PCI is fully compatible with both 3.3Volt and 5Volt PCI slots; protecting your investment into the future.
Universal PCI is fully compatible with both 3.3Volt and 5Volt PCI slots; protecting your investment into the future.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Slot type | PCI 32/64-bit |
| I/O ports | 4x RS422/485 (9-pin) |
| Host interface | PCI |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum operating distance | 1200 m |
| Network | |
| Data transfer rate | 0.9216 Mbit/s |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, UL, PCI 3.0 |
| Design | |
| Certification | CE, FCC, UL, PCI 3.0 |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 106 mm |
| Depth | 123 mm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 97 g |
| Other features | |
| Data transfer rate | 0.9216 Mbit/s |
| Ports quantity | 4 |
| Platform | PC |
| Maximum operating distance | 1200 m |
| Connectivity technology | Wired |
| Form factor | Standard |
| Power requirements | 5V |
| Mac compatibility | No |
| Compatible operating systems | Windows 98/Me/NT/2000/XP/2003 |
| Slot type | PCI 32/64-bit |
| I/O ports | 4x RS422/485 (9-pin) |