We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes Universal 4-Port RS232 PCI Card interface cards/adapter
SKU
UC-260
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCI |
|---|---|
| SKU | UC-260 |
| EAN | 5052178339432 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
Universal PCI card provides 4 industry standard RS232 serial COM ports in a single PCI slot, 9 pin or 25 pin cable options. Low Profile is the industry standard small form factor design for PCI. Universal PCI is fully compatible with both 3.3Volt and 5Volt PCI slots; protecting your investment into the future.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Slot type | PCI 32/64-bit |
| I/O ports | 4x RS232 (9-pin) |
| Host interface | PCI |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Network | |
| Data transfer rate | 0.115 Mbit/s |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL, CE, FCC, PCI 3.0 |
| Design | |
| Certification | UL, CE, FCC, PCI 3.0 |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
| Other features | |
| Data transfer rate | 0.115 Mbit/s |
| Ports quantity | 4 |
| Platform | PC |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Connectivity technology | Wired |
| Form factor | Low Profile |
| Power requirements | 3.3V, 5V |
| Mac compatibility | No |
| Compatible operating systems | Windows 98/Me/NT/2000/XP/2003 |
| Slot type | PCI 32/64-bit |
| I/O ports | 4x RS232 (9-pin) |