We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes Universal 3-Port RS232 PCI Card interface cards/adapter
SKU
UC-431
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCI |
|---|---|
| SKU | UC-431 |
| EAN | 8373240005114 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
Universal PCI card provides 3 industry standard 9 Pin RS232
serial COM ports in a single PCI slot. No additional external cabling neccessary because all three 9-pin ports are built into card; streamline connectivity.
Universal PCI is fully compatible with both 3.3Volt and 5Volt PCI
slots; protecting your investment into the future.
serial COM ports in a single PCI slot. No additional external cabling neccessary because all three 9-pin ports are built into card; streamline connectivity.
Universal PCI is fully compatible with both 3.3Volt and 5Volt PCI
slots; protecting your investment into the future.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Slot type | 3.3V; 5V |
| I/O ports | 3x RS232 (9-pin) |
| Host interface | PCI |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Network | |
| Data transfer rate | 0.115 Mbit/s |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, UL, PCI 3.0 |
| Design | |
| Certification | CE, FCC, UL, PCI 3.0 |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 97 g |
| Other features | |
| Data transfer rate | 0.115 Mbit/s |
| Ports quantity | 3 |
| Platform | PC |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Connectivity technology | Wired |
| Mac compatibility | No |
| Compatible operating systems | Windows 98/Me/NT/2000/XP/2003 |
| Slot type | 3.3V; 5V |
| I/O ports | 3x RS232 (9-pin) |