We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes Universal 1-Port Velocity RS422/485 PCI Card interface cards/adapter
SKU
UC-324
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal 1-Port Velocity RS422/485 PCI Card
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCI |
|---|---|
| SKU | UC-324 |
| EAN | 8373240004674 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
Universal PCI card providing 1 industry standard 9 pin RS422/485 serial COM port in a single PCI slot. On board Zener diodes ensure electrical protection. Velocity megabaud data transfer rates and 128 byte deep FIFO guarantees uncompromising performance and fault free use.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Slot type | PCI 32/64-bit |
| I/O ports | 1x RS422/485 (9-pin) |
| Host interface | PCI |
| Technical details | |
| Maximum operating distance | 1200 m |
| Network | |
| Data transfer rate | 0.921 Mbit/s |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, UL, PCI 3.0 |
| Design | |
| Certification | CE, FCC, UL, PCI 3.0 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 64 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 97 g |
| Other features | |
| Data transfer rate | 0.921 Mbit/s |
| Ports quantity | 1 |
| Platform | PC |
| Maximum operating distance | 1200 m |
| Connectivity technology | Wired |
| Form factor | Standard |
| Slot type | PCI 32/64-bit |
| I/O ports | 1x RS422/485 (9-pin) |