We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes UC-701 interface cards/adapter
SKU
UC-701
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCI |
|---|---|
| SKU | UC-701 |
| EAN | 8373240005428 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
Universal PCI providing four RS232 serial ports with 4x9Pin connector cable. Up to 115,200 data transfer rates and the 64 byte deep transmit and 64 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance on your PC.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector(s) | DB9 |
| Host interface | PCI |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 70 g |
| Other features | |
| Ports quantity | 4 |
| Mac compatibility | No |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 7/Server 2008 32 bit & 64 bit Editions/Vista 32 bit & 64 bit Editions/Server 2003 32 bit & 64 bit Editions/XP 32 bit & 64 bit Editions |