We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes UC-061 interface cards/adapter Internal Serial
SKU
UC-061
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCI |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| SKU | UC-061 |
| EAN | 8373240022562 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
4 Port Low Profile RS232 PCI Serial Card Opto Isolated TX,RX,GND,CTS & RTS
Universal PCI providing four low profile RS232 serial ports with Opto Isolation on TX, RX, GND, CTS & RTS lines. Data transfer rates up to 921,600 baud rates and the 128 byte deep transmit and 128 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance on your PC. Includes drivers for all Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems, including Windows 7.
Universal PCI providing four low profile RS232 serial ports with Opto Isolation on TX, RX, GND, CTS & RTS lines. Data transfer rates up to 921,600 baud rates and the 128 byte deep transmit and 128 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance on your PC. Includes drivers for all Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems, including Windows 7.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| Serial interface type | RS-232 |
| Serial ports quantity | 4 |
| Connector(s) | DB9 |
| Host interface | PCI |
| Expansion card form factor | Low-profile |
| Expansion card standard | PCI 3.0 |
| Technical details | |
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| Product colour | Green |
| Colour | |
| Product colour | Green |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Green |
| Features | |
|---|---|
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional x64 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Depth | 134 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 74 g |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 630 g |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 630 g |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Package dimensions (WxDxH) | 240 x 170 x 60 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 18 x 134 x 80 mm |