We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes PX-701 interface cards/adapter Internal Serial
SKU
PX-701
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | ExpressCard |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| SKU | PX-701 |
| EAN | 8373240020728 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
PCI Express Card providing four RS232 serial ports. Data transfer rates up to 921,600 baud rates and the 128 byte deep transmit and 128 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance on your PC. Drivers for Windows 32 bit and 64 bit Operating Systems including Windows 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008 and Windows 7.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| Host interface | ExpressCard |
| Performance | |
| Product colour | Green |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Green |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Depth | 97 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 626 g |