We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brainboxes PX-475 interface cards/adapter
SKU
PX-475
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| SKU | PX-475 |
| EAN | 8373240022180 |
| Manufacturer | Brainboxes |
| Availability | Out of Stock |
PCI Express Card providing one RS232 serial port and one LPT. Up to 921,600 data transfer rates and the 256 byte deep transmit and 256 byte receive FIFOS, coupled with 1Mbit/s line drivers deliver uncompromising performance on your PC.
PCI Express is the latest standard in PC connectivity.
- Fits on x1, x4, x8 or x16 PCI Express expansion slot
- 128 Byte FIFOs with user definable trigger level
- 921,600 Baud, true megabaud line drivers
- Drivers for all popular operating systems
- Sample Programs, Test & Terminal software - all with source code.
PCI Express is the latest standard in PC connectivity.
- Fits on x1, x4, x8 or x16 PCI Express expansion slot
- 128 Byte FIFOs with user definable trigger level
- 921,600 Baud, true megabaud line drivers
- Drivers for all popular operating systems
- Sample Programs, Test & Terminal software - all with source code.
| Network | |
|---|---|
| Data transfer rate | 0.9 Mbit/s |
| Performance | |
| Product colour | Green |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE, WEEE |
| Colour | |
| Product colour | Green |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Serial ports quantity | 1 |
| Connector(s) | 1x LPT, 1x RS232 |
| Host interface | PCIe |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Certification | RoHS, CE, WEEE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 60 g |
| Other features | |
| Data transfer rate | 0.9 Mbit/s |
| Ports quantity | 2 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power requirements | 3.3V |
| Mac compatibility | No |
| Compatible operating systems | Win Server 2008, Server 2003, XP, Vista |